Szkolenie jest przeznaczone dla uczniów szkół średnich, którzy są zapoznawani z aktualnym stanem prawnym dotyczącym nieletnich sprawców czynów karalnych, odpowiedzialnością za popełnione czyny zabronione i ich poprawną interpretacją. Szkoleni są informowani także o działaniach przedstawicieli placówek oświatowych, podejmowanych w związku z takimi zachowaniami oraz procedurach postępowania organów ścigania, wszczynanych w momencie uzyskania informacji o przestępstwie.
Kluczowe cele szkolenia koncentrują się na podnoszeniu:
Wg raportu Policji „Informacja dotycząca stanu zagrożenia przestępczością nieletnich w Polsce w 2020 roku.” w 2020 roku osoby nieletnie w Polsce popełniły 18 951 czynów karalnych
Czas szkolenia – 90 min
W ramach szkolenia omówione zostaną następujące zagadnienia:
Realizacja szkolenia pozwoli wyjaśnić uczniom zasady dotyczące odpowiedzialności karnej za czyny przestępcze popełnione w szkole lub mające bezpośredni związek z placówką oświatową oraz wypracować umiejętność rozpoznania sytuacji mogących wkraczać w obszar konfliktu z prawem. Szkolenie zwiększy świadomość uczniów w zakresie praw i obowiązków funkcjonariuszy publicznych, jakimi są nauczyciele i pracownicy szkoły, oraz przybliży skutki prawne czynu karalnego nie tylko w momencie jego popełnienia, ale także w perspektywie dalszego funkcjonowania w szkole i w środowisku społecznym jako osoba karana.
Nadkomisarz w stanie spoczynku. Wieloletni wykładowca w szkołach ponadpodstawowych z zakresu Edukacji Policyjnej oraz Edukacji dla Bezpieczeństwa. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne z młodzieżą i nauczycielami z zakresu bezpieczeństwa.
W trakcie realizowanych projektów wykorzystuje swoją wiedzę zawodową i doświadczenie zdobyte na przestrzeni 30 lat służby w Policji, polegającej głównie na pracy w terenie – zaczynając od patrolowania ulic największych poznańskich dzielnic, poprzez pion kryminalny i zwalczanie przestępstw we wszystkich kategoriach.
Ukończył wiele szkoleń kierunkowych w zakresie prewencji służby operacyjnej i stanowisk dowódczych w Szkole Policji w Pile i w Szkole Policji w Słupsku. W 2009 r. uzyskał tytuł zawodowy magistra na kierunku pedagogika w Wyższej Szkole Humanistycznej w Lesznie. W 2011 r. został także absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie. Odznaczony między innymi medalami za Długoletnią Służbę oraz medalem Zasłużony Policjant. Z Policją pożegnał się w 2020 r. jako wieloletni zastępca komendanta Komisariatu Policji w Swarzędzu.
Nie bądź nieprzygotowany na zagrożenia dzieci. Skontaktuj się z nami.