Szkolenie teoretyczne oraz praktyczne z zakresu procedur bezpieczeństwa – „Dzień Bezpieczeństwa”
PRZESZKOLONO
30 szkół, 12 tys. dzieci
KATEGORIA
Bezpieczeństwo w szkole
CZAS REALIZACJI
3 dni
INFORMACJA O SZKOLENIU
Realizacja powyższego szkolenia ma na celu przygotowanie całej społeczności szkolnej do prawidłowego i skutecznego postępowania w sytuacjach zaistnienia takich zagrożeń, jak: wtargnięcie do szkoły osoby z niebezpiecznym narzędziem (aktywny strzelec), sytuacja zakładnicza, obecność ładunku wybuchowego/zgłoszenie podłożenia ładunku, obecność w szkole substancji chemicznej/biologicznej, sytuacje zagrażające życiu związane z agresją rówieśniczą.
Szkolenie jest oparte na głębokiej analizie przebiegu sytuacji niebezpiecznych na całym świecie oraz praktyczne, sprawdzone procedury bezpieczeństwa – tzw. System 2-12. Przyjęte rozwiązania nie powodują u dzieci i młodzieży żadnych negatywnych emocji.
CELE SZKOLENIA
Kluczowe cele szkolenia koncentrują się na:
- najczęściej występujących symptomach zagrożeń dla placówek oświatowych
- systemie wczesnego wykrywania zagrożeń
- metodyce prowadzenia szkoleń praktycznych z zakresu bezpieczeństwa
- praktycznym treningu najbardziej skutecznych procedur bezpieczeństwa
- trener z unikatowym doświadczeniem
- trzy etapy szkolenia
- przegląd szkoły pod kontem bezpieczeństwa
- szkolenia teoretyczne dla rady pedagogicznej
- materiały edukacyjne
- autorskie rozwiązania
- szkolenia bezstresowe
- bezpieczne sposoby ćwiczeń
- certyfikat odbycia szkolenia
UWAGA!
Wg. raportu Najwyższej Izby Kontroli z 21 stycznia 2021:
“Szkoły nie były odpowiednio przygotowane na zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne. W ponad 90% przypadków procedury postępowania obarczone były nieprawidłowościami.”
PROGRAM SZKOLENIA
Szkolenie przebiega trzyetapowo:
Etap I
realizowany kilka dni przed szkoleniem
Przegląd szkoły pod kątem bezpieczeństwa, mający na celu identyfikację najważniejszych mankamentów w zakresie bezpieczeństwa, oraz zaproponowanie zmian proceduralnych – zarówno organizacyjnych, jak i technicznych – koniecznych do wprowadzenia przed szkoleniem praktycznym.
Etap II
realizowany dzień przed szkoleniem (180 min)
Szkolenie dla całej rady pedagogicznej oraz pracowników obsługowo-administracyjnych w celu zapoznania ich z najbardziej realnymi zagrożeniami dla szkół oraz przebiegiem potencjalnego ataku na placówkę na podstawie konkretnych przypadków. W trakcie omawiany jest autorski system wczesnego wykrywania symptomów zbliżającego się zagrożenia, mający na celu ich wczesną neutralizację. Dodatkowo nauczyciele zapoznawani są z procedurami bezpieczeństwa oraz metodyką szkolenia dzieci z ich praktycznego stosowania
Etap III
realizowany w ramach „Dnia Bezpieczeństwa” – zajęcia zintegrowane (240 min)
W tym dniu cała społeczność szkolna trenuje procedury bezpieczeństwa, takie jak:
- ewakuacja w trakcie lekcji
- ewakuacja w trakcie przerwy
- azyl w trakcie lekcji
- azyl w trakcie przerwy
KORZYŚCI Z PRZEPROWADZENIA SZKOLENIA
Realizacja powyższego szkolenia praktycznego pozwala na przygotowanie całej społeczności szkolnej w zakresie postępowania w sytuacjach zaistnienia najbardziej prawdopodobnych zagrożeń. Proponowane szkolenie zawiera autorskie, nowatorskie rozwiązania w zakresie procedur bezpieczeństwa– tzw. System 2-12 – które pozwalają w ciągu kilku godzin, w sposób bezstresowy, nauczyć się prostych, sprawdzonych algorytmów postępowania.
WCZEŚNIEJSZE REALIZACJE
Zintegrowane szkolenia w ramach „Dnia Bezpieczeństwa” były zrealizowane w ponad 65 placówkach oświatowych: w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Objęto nim ponad 40 tys. dzieci i młodzieży oraz 3800 nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych.
Szkolenie zostało przeprowadzone także w Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim, w której miało miejsce tragiczne zdarzenie z maja 2019 r.
TRENER: dr KRZYSZTOF DANIELEWICZ
Były żołnierz zawodowy z 25-letnim doświadczenie wojskowym. W trakcie służby wojskowej aktywnie brał udział w działaniach związanych z przeciwdziałaniem i zwalczaniem szpiegostwa, terroryzmu, korupcji i przestępczości skierowanej przeciwko SZ RP.
W latach 2007, 2008, 2012 odbył trzy tury w ramach misji ISAF w Afganistanie, w latach 2013–2014 przez 11 miesięcy pełnił służbę w ramach misji szkoleniowej Unii Europejskiej EUTM Mali, wcześniej także w Kwaterze Międzynarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie (2004–2006) oraz Kwaterze Eurokorpusu w Strasburgu (2009–2012).
Brał udział w ponad 40 kursach i ćwiczeniach międzynarodowych. W latach 2016-2018 w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Bezpieczna Szkoła Bezpieczna Przyszłość” przeszkolił ponad 250 szkół na terenie całego kraju z zakresu bezpieczeństwa. Współautor procedur postępowania na wypadek ataku terrorystycznego na szkołę, zatwierdzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i rekomendowanych placówkom oświatowym.
Twórca autorskiego systemu procedur bezpieczeństwa – tzw. System 2-12. Autor pierwszej na rynku książki dotyczącej bezpieczeństwa w placówkach oświatowych Przeżyć szkołę. Bezpieczeństwo w szkole – teoria i praktyka, Warszawa 2021 r.
OPINIE O SZKOLENIU
Co mówią dyrektorzy szkół po przebytych szkoleniach?
W trakcie szkolenia płk rez. dr Krzysztof Danielewicz dzielił się swoją wiedzą teoretyczną, wynikającą z badań naukowych, oraz doświadczeniem praktycznym zdobytym w trakcie 24-letniej służby wojskowej. Proponował także unikatowe autorskie rozwiązania, przetestowane w warunkach realnych, co wpływa na wyjątkowość szkolenia. Powyższe szkolenie okazało się niezwykle przydatne w dniu 27.05.2019 r., kiedy do szkoły wtargnął napastnik z bronią palną, ładunkami wybuchowymi, raniąc dwie osoby, w tym jedną ciężko. W trakcie tego tragicznego zdarzenia cały personel szkoły praktycznie i skutecznie zastosował rozwiązania proponowane w trakcie szkolenia, dzięki czemu obyło się bez większych strat.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim mgr Danuta Kuczyńska
W działaniach praktycznych wzięli udział wszyscy uczniowie. Wspólnie z nauczycielami i pracownikami szkoły ćwiczyli ewakuację oraz azyl po zaistnieniu sytuacji kryzysowej. Szkolenie z udziałem dzieci odbyło się sprawnie – a co dla nas bardzo ważne – nie wprowadzało żadnych elementów niepewności, poczucia braku bezpieczeństwa czy też paniki. Merytoryczna strona wykładu, przemyślany i rzeczowy sposób jego prowadzenia, zapewnienie uczniom sprawdzonego i bezpiecznego sposobu ćwiczeń sprawiają, że możemy w pełni zarekomendować innym placówkom oświatowym szkolenia oferowane przez firmę Security in practice.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kobylnicy mgr Anna Bestyńska
Zaletą praktycznego szkolenia uczniów i nauczycieli oraz obsługi szkoły były: jasność i prostota rozwiązań, czytelność procedury, przydatność. Spokój i profesjonalizm płk. Danielewicza udzieliły się całej kadrze szkolnej, przełożyły się na dyscyplinę i powagę uczniów biorących udział w akcji. Najlepszą rekomendacją niech będzie wypowiedź ucznia klasy pierwszej, który witając się z mamą po ćwiczeniach, powiedział: „Mamo, a wiesz, co znaczy długi dzwonek? Że jest azyl i musimy się schować. Wtedy jesteśmy bezpieczni, wiesz?”
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 w Toruniu
INFORMACJE DODATKOWE, CENA SZKOLENIA
Cena Jest uzależniona od wielkości szkoły i liczby uczących się tam dzieci. Istnieje możliwość przeszkolenia tylko grona pedagogicznego i pracowników administracyjno-obsługowych.
Wariant I: szkolenie teoretyczne dla nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych – 1500-2500 zł w zależności od liczby szkolonych
Wariant II: pełna, trzyetapowa oferta szkolenia – 2000-4000 zł
Cena zawiera:
- dostosowanie procedur bezpieczeństwa do warunków szkoły
- materiały szkoleniowe – procedury bezpieczeństwa dla nauczycieli
- szkolenie teoretyczno-metodyczne całości pracowników dydaktycznych oraz administracyjno-obsługowych
- szkolenie praktyczne całej placówki oświatowej ze stosowania procedur bezpieczeństwa
- certyfikat odbycia szkolenia z zakresu bezpieczeństwa