Znęcanie się, gnębienie, przeklinanie, naruszanie nietykalności fizycznej – to tylko niektóre formy przemocy rówieśniczej, które codziennie mają miejsce w szkolnych budynkach. Rozwój mediów społecznościowych oraz dostępność nowoczesnych technologii sprzyja uczniom, którzy stosują przemoc wobec innych – mogą to robić również w sieci. Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z formami szkolnej przemocy rówieśniczej, poruszone również zostaną obszary:
• Kim jest agresor?
• Dlaczego stosuje przemoc wobec swoich rówieśników?
• Kim może być ofiara szkolnego agresora?
• W jaki sposób przemoc rówieśnicza wpływa na jej/jego funkcjonowanie?
• Jak rozmawiać o przemocy rówieśniczej z agresorem i ofiarą?
Celem szkolenia jest uświadomienie zagrożenia, jakim jest dla uczniów przemoc rówieśnicza. Świadomość mechanizmów, które kierują agresorem oraz negatywnych implikacji dla ofiary, może pozytywnie wpłynąć na walkę z tym negatywnym zjawiskiem.
Szkolenie składa się z części teoretycznej, w trakcie której prowadząca zapoznaje uczestników z podstawowymi informacjami, danymi statystycznymi oraz punktem widzenia przemocy rówieśniczej przez psychologa. Druga część szkolenia to dyskusja o zjawisku przemocy rówieśniczej.
Poprzez szkolenie, którego treści dotykają powszechnego i niebezpiecznego zjawiska przemocy rówieśniczej, osoby uczestniczące:
• Dowiedzą się, jakie są rodzaje przemocy rówieśniczej wśród uczniów
• Zostaną wyposażeni w wiedzę o przemocy szkolnej w środowisku internetowym
• Zostaną zapoznani z aspektami destrukcyjnego wpływu szkolnej przemocy na ofiarę
• Zostaną przeszkoleni ze sposobów podejmowania rozmowy z agresorem i ofiarą o szkolnej przemocy
Szkolenie zaplanowane jest na 2 godziny lekcyjne.
Szkolenie ma na celu zapoznanie rodziców uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z najczęściej występującymi formami szkolnej przemocy rówieśniczej
ZOBACZ WIĘCEJW trakcie szkolenia zostanie omówiony szczegółowy plan postępowania w razie zaistnienia sytuacji zagrożenia życia ucznia
ZOBACZ WIĘCEJDepresja jest chorobą, a jej przebieg może być przewlekły, dlatego tak ważne jest zauważanie i wspieranie uczniów, którzy cierpią z jej przyczyny.
ZOBACZ WIĘCEJNie bądź nieprzygotowany na zagrożenia dzieci. Skontaktuj się z nami.