Menu Zamknij

Rafał Mikołajczak

Mgr inż. Rafał Mikołajczak jest absolwentem Politechniki Poznańskiej na kierunku informatyka o specjalności: inteligentne systemy wspomagania decyzji (magister inżynier). Ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (matematyka). Od początku kariery zawodowej związany z oświatą. Pracował w szkołach ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych oraz policealnych, uzyskując najwyższy stopień awansu zawodowego – nauczyciela dyplomowanego. 

Jest autorem artykułów, programów szkoleniowo-warsztatowych oraz publikacji metodycznych i merytorycznych z zakresu IT.

Prowadził liczne warsztaty i szkolenia z zakresu IT, m.in. dla Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Spółdzielni Pracy „Oświata” w Poznaniu, Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (fundusze unijne), firmy SAGA w Gnieźnie, fundacji Legalna Kultura itp.

Brał udział w programach i projektach, takich jak m.in.:

  • Ja w internecie – program finansowania bezpłatnych szkoleń mający na celu zwiększenie grupy świadomych i kompetentnych użytkowników internetu i e-usług publicznych, zdolnych realizować potrzeby informacyjne, kulturalne, biznesowe, administracyjne i społeczne w bezpieczny i legalny sposób przy użyciu nowoczesnych narzędzi cyfrowych,
  • Saferinternet.pl – projekt, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą za sobą najnowsze techniki komunikacji. Wśród podejmowanych działań priorytetem jest edukacja – zarówno dzieci, jak i rodziców, a także podnoszenie kompetencji profesjonalistów w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu.

Jest instruktorem Cisco i prowadzi szkolenia w ramach programu CISCO NETWORKING ACADEMY. W 2019 roku (spośród 2500 kandydatów) z rąk Marszałka

Województwa Kujawsko-Pomorskiego odebrał nagrodę na najlepszego nauczyciela w województwie w kategorii nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej w plebiscycie NAUCZYCIEL NA MEDAL. Posiada tytuły: Microsoft Innovative Educator, Educator Community Contributor, Educator Community Influencer.

Pasjonuje się brydżem sportowym. Jest sędzią brydża sportowego w Polskim Związku Brydża Sportowego. Aktualnie gra w trzecioligowym zespole z Grodziska Wlkp. Finalista Mistrzostw Wielkopolski, uczestnik Korespondencyjnych Mistrzostw Polski oraz Mistrz Powiatu Gnieźnieńskiego z 2019 roku. W 2017 roku otrzymał Brązową Odznakę od Polskiego Związku Brydża Sportowego za zaangażowanie w Stowarzyszenie Brydż Gnieźnieński oraz propagowanie tej dyscypliny wśród młodzieży szkolnej.